![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi6H5DrphUobN_33D8qpt0huCq5MgI4pw7aOeAxavODlR1Lolb92jdf_PZEyv8cV42NPlwNMCSEO4EOAFYTNy9GJa9dX34Miu8Ia3Fn0_xTxUdXtaH9mI_3p0nGKkAHB2qnFsKrn3usSbU/s200/hrbitov-001.jpg)
Завжди думала, що жити коло цвинтаря - моторошно. Додумалась. Живу. І ніц. Духи в гості не ходять, зате туди часто хожу я.
Єврейський цвинтар в Ліпніку справді старий. В історії міста говориться, що кладовище розширилось в 1567 році, коли єврейська спільнота докупила до цвинтаря ділянку, бо пам'ятникам стало тісно. Ховалось тут аж до 1883 року, ціла площа цвинтаря була густо заповнена - нараховувалось тоді десь 1500-1800 нагробків.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjzEx6ATmITI2k6oGxduYVQvjh_1RzHu49d4c7wdAm_Y_7Lo4neg_EqINtAvEqLKYAI5GTrmc-y7DnTyvdSVArZxCmJaMKxYLsKd2IpLfKHeiaUuO3FGGnvBGem1FtYhPeNR8NT3z9oNJ0/s200/hrbitov-009.jpg)
В 1942 році цвинтар був знищений німецьким військом. Після війни те, що залишилось (близько 160 пам'ятників) було прибрано і поскладано в глухому куті цвинтаря. Саму територію було впорядковано на... дитячий парк з волейбольним майданчиком (знайомо, чи не так?)
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhUY2epUREHoiBcano-Pwpm8hCFcNBQVcOtb3Q8aBD2jwCzUjKRd9EvEu77VIpctEuu_TswuoF9g_iGe9q32VQ1eBKSLYwE7_RNA23wHHa3AdnqyGrRd4Qkw_dFkgr5XFauPa6YOQnDsqc/s200/hrbitov-003.jpg)
Аж в 1989 році за підтримки організації Agudath Israel Of America цвинтар дочекався відновлення. Стіна цвинтаря була вимурувана на тому самому місці і в тому самому вигляді. Реконструкція була проведена за старими фото, і пам'ятники розташовані приблизно так, як були розташовані до знищення.
![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhfUK80muMhF5hliQ8Vq46-gC-wmXEaHh35uaQTkizW_QENhZRrlmpEBIqUGL3Tlp4j2fDOCIueZxkGLV9cu3oPFJtp-FTWOXwo4YZXrFQ__3-2WGMq9NSKtx0v_srOKvuR7pyTcBNb4W0/s200/hrbitov-008.jpg)
"А чого така увага?" - може виникнути запитання. Ліпенський єврейський цвинтар - це не тільки історичний пам'ятник, але й місце паломництва свого роду. Серед семи раввинів, тут похованих, є і Baruch Teomin Fränkel - визначний єврейський релігійний діяч, вчитель і дослідник Тори. До його тумби, датованої роком 1828 і зараз приїжджають поклонитись ортодоксальні хасидські євреї з усього світу. До речі, починав працювати раввин Барух у єврейській початковій школі хе-дер в Коломиї...
0 коментарі:
Дописати коментар